O akcioměru

Pavel Kohout, 7. 9. 2009

Je trh podhodnocený nebo nadhodnocený? Odpoví vám Akcioměr:

Akcioměr - Pavel Kohout

Akcioměr - Pavel Kohout

Jak Akcioměr vznikl

Rovnováha

Rovnováha

Jako prakticky orientovaný ekonom jsem řadu let trpěl absencí dobrého varovného mechanismu proti bublinám. V situaci, kdy za posledních deset či dvanáct let máme na burzách jednu bublinu za druhou (samozřejmě včetně bolestivých propadů), je něco podobného takřka životní nutností. Když budete klientovi vykládat o hypotéze efektivních trhů, vynadá vám do idiotů odtržených od skutečného života – a bude mít pravdu!

 

Částečně jsem se problému signalizace bublin věnoval již v šestém vydání Investiční strategie, ale stále jsem nebyl spokojen. Běžně známé indikátory jsou tak nespolehlivé – P/E, technická analýza, kdyby takto špatně fungovala lékařská diagnostika, polovina z nás by už možná nežila.

 

Během prací na Financích po krizi jsem ovšem našel něco, co mě překvapilo. Představte si číslo, které lze vypočítat na základě veřejně dostupných statistik, navíc nezfalšovatelných – žádné výkazy zisků, které lze různě „kuchtit“. A toto číslo je schopno předpovědět 70 % hodnoty budoucích výnosů na příštích deset let. Kdyby hypotéza efektivních trhů byla pravdivá, nic takového by fungovat nemohlo. Snad padesátkrát jsem kontroloval, kde jsem udělal chybu. Zatím jsem žádnou nenašel. Kdybych jen tento indikátor znal v roce 1999 – snadno bych si byl mohl vypočítat, že průměrný výnos akciového indexu DJI 30 bude během příštích deseti let poblíže nuly...

© Internet Art, s.r.o., Seifertova 615/65, 130 00, Praha 3 - Žižkov, IČ: 291 29 222
Tato stránka nemá charakter investičního doporučení. Minulé výnosy nejsou zárukou budoucí výkonnosti.
Technické zajištění a výroba webu AG25 - Richard Bělohubý - Grafické, internetové a softwarové studio 2011

Akcioměr

Indikátor nadhodnocenosti nebo podhodnocenosti akciového trhu ...více

0